شنبه 4 فروردين 1397 - Saturday, March 24, 2018
خبر خوان دانشکده مهندسی شیمی
Skip Navigation Linksخانه >> صفحه نخست >> درباره و تاریخچه دانشکده
تاریخ بروز رسانی: 11:9:39 25/11/1390 درباره و تاریخچه دانشکده

هدف از ایجاد دوره مهندسی شیمی که مهندسی فرآیندهای شیمیایی نیز به آن اطلاق می‌شود تربیت متخصصین مسلط به فرآیندهای شیمیایی، صنایع نفت و گاز، پالایشگاه‌ها و علوم‌زیستی بطور عام می‌باشد. دانشجویان در ضمن آشنایی با اصول مهندسی شیمی در سطوح مختلف و با تحقیق در یکی از موضوعات مهندسی شیمی خصوصاً در مقاطع بالاتر، قادر خواهند بود پاسخگوی نیازهای صنایع و مراکز صنعتی و تحقیقاتی کشور در زمینه‌های متنوع و مختلف تحقیقاتی در رابطه با مهندسی شیمی باشند. از جمله گرایشهای مهندسی شیمی در مقطع ارشد می‌توان از فرآیندهای جداسازی، ترمودینامیک و سینتیک، طراحی و شبیه‌سازی صنایع شیمیایی، مهندسی بیوتکنولوژی، مهندسی پلیمر، کنترل فرآیندهای شیمیایی، محیط زیست، نانوتکنولوژی و غیره نام برد.

ایران به عنوان مثال دارای منابع سرشار نفت، گاز و مواد معدنی بوده و تبدیل این منابع به مواد با ارزش افزوده بالاتر مستلزم تنوع فوق العاده و وسعت صنایع شیمیایی می باشد. صنایع شیمیایی و بیوشیمیایی شامل پالایشگاه های نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع معدنی، صنایع پلاستیک سازی، صنایع غذایی و داروسازی، صنایع خمیر و کاغذسازی، صنایع نظامی، محیط زیست، مهندسی پزشکی و غیره از گستردگی زیادی برخوردار است و نقش اساسی در اقتصاد کشور ایفا می نمایند. تربیت متخصصین از مقاطع کارشناسی تا دکتری مهندسی شیمی با عنایت به این که غالب این صنایع نیاز مبرمی به  تحقیق و توسعه در جهت اخذ دانش فنی در زمینه های مربوط دارند، از اولویت خاصی برخوردار می گردد.

دانشکده مهندسی شیمی این دانشگاه اگرچه دارای قدمت کمتری نسبت به سایر دانشکده های موجود در دانشگاه صنعتی بابل می باشد ولی بررسی تاریخچه آن حاکی از توانمندی بالای آن دارد. این دانشکده در سال 1373، فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در گرایش فرآیندهای نفت و گاز شروع نمود و هم اکنون دارای مهندسی شیمی بدون گرایش و دو گرایش فرآیندهای نفت و گاز و صنایع غذایی در مقطع کارشناسی می باشد. در دوره کارشناسی ارشد نیز از سال 1380 پذیرش دانشجو را در رشته مهندسی شیمی آغاز نموده اشت. همچنین این دانشکده در ابتدا دوره دکترای خود را در سال 1384 با دکترای مهندسی شیمی_بیوتکنولوژی با اولویت های تحقیقاتی نانوبیوتکنولوژی آغاز نمود و در حال حاضر علاوه بر گرایش بیوتکنولوژی در مقطع دکتری، در دکترای مهندسی شیمی جامع(پیشرفته) نیز دانشجو می پذیرد. کادر هیئت علمی این دانشکده متشکل از 12 عضو ثابت است که شامل 1 استاد، 4 دانشیار، 6 استادیار و 1 مربی می باشد.

رفتن به بالای صفحه